مقالات آموزشی

کدام تابلو مناسب شغل شماست؟

کدام تابلو مناسب شغل شماست؟
مشخصه هایی که برای تابلو مشاغل خاص در نظر گرفته می شوند، عبارتنداز: “ابعاد”، “رنگ”، “متریال”، “فونت”، “نورپردازی”، “طراحی برای حروف برجسته و سه بعدی”، “اَشکال، خطوط، شکلک ها وطرح ها”، “ویژگی های محل نصب”، “گروه مخاطبان”، “ترکیب محتوا”


خواص رنگ ها در تابلوسازی مشاغل (تئوری رنگ ها در کسب وکار)
• زرد: رنگ زرد، نور و گرمای خورشید را در ذهن انسان تداعی می کند. نور و گرمای خورشید، سنبل سرزندگی است. به عقیده روان شناسان، رنگ زرد موجب تحریک فعالیت های ذهنی می شود. لذا در بسیاری از مکاتب رنگ زرد، سنبل تفکر و خِردورزی است.

بسیاری از مردم گمان می کنند، در جایی که تنوع و تراکم رنگ های متعدد وجود دارد، رنگ قرمز مشخص ترین رنگ است. در یک پروژه تحقیقاتی اکثریت قریب به اتفاق مردم، در پاسخ به این سوال که: ((در مکان هایی مثل جنگل که امکان دیده نشدنتان بسیار است، یا جاهایی مثل اتوبان ها که باید حتماً دیده شوید تا خطری تهدیدتان نکند، برای “بهتر دیده شدن” از چه رنگی برای پوشش و لباستان استفاده می کنید؟))، رنگ قرمز را عنوان کرده بودند. درحالیکه این یک اشتباه رایج میان عامه مردم است. تحقیقات علمی در این زمینه ثابت کرده است که “رنگ زرد” بالاترین امکان “دیده شدن” را در شرایط خاص و میان انبوه رنگ ها دارد. به عبارت دیگر مشخص ترین و یا قابل تشخیص ترین رنگ برای چشم انسان همان رنگ زرد است. از این رو این رنگ برای تابلو مغازه با محتوا و مطالبی که در پی جلب توجه هستند و یا به نوعی تازه وارد بازار شده و نیاز به معرفی اولیه دارند مناسب است.
اگر درجه زردیِ رنگ، شدیدتر و درخشان تر شود، احساس سلامت و شادابی را القاء می کند. لذا بهتر است برای تابلو فروشگاه با محصولات، خدمات و برندهای ورزشی و یا تابلو​سازی مرتبط با فعالیت های جمعی و گروهی به کار برده شود.
برخی از کارشناسان مارکتینگ به کارگیری رنگ زرد را برای تابلو مشاغلی که مبتنی بر استفاده فردی مشتری از محصولات و یا خدمات آنان است و درآن ها خبری از تحرک و فعالیت های دسته جمعی نیست تایید نمی کنند.

• سبز: رنگ سبز خواه، ناخواه انسان را به یاد طبیعت می اندازد. لذا برای نشان طبیعت دوستی(دوستی با طبیعت) به کار می رود. این رنگ تداعی کننده تازگی، نو سازی و پاکی است.

رنگ سبز، یکی از شاخص ترین رنگ هایی است که به صورت طبیعی ساخته می شود. این رنگ برای تابلو کارگاه ها یا کارخانجات بازیافتی و تابلومشاغل مرتبط به بازیافت و بهداشت محیط، محصولات و کالای ارگانیک و طبیعی، نشان های تجاری و تابلو​ سازی مشاغل مرتبط با حوزه سلامت و تندرستی مناسب است.
همچنین ازآنجا که این رنگ حس امنیت و اعتماد را القاء می کند، بکاربردن آن در تابلوسازی مشاغل و یا محصولاتی که به پیش نیاز امنیت و اعتماد مشتری نیاز دارند، بسیار هوشمندانه است.
رنگ سبز کمترین قابلیت و امکان را برای القاء یا ایجاد احساسات ناخوش آیند مانند ترس، اضطراب، غم و امثالهم در بیننده داراست. علاوه بر اینها، بعنوان سمبل دین و مذهب برای مسلمانان، در تابلو اماکن مذهبی، تابلوی مسجد و یا فروشگاه محصولات و خدمات مذهبی به کار می رود.

 

• آبی و بنفش: رنگ آبی دارای محبوبیت زیادی است. این رنگ یادآور بیکران آسمان ، دریاها و اقیانوس هاست. آبی هم که همچون سبز از رنگ های شاخص طبیعی است، ذهن پاک، خلاقیت، آرامش، پرواز در اوج و فضای لایتناهی، امنیت و صداقت را تداعی می کند.
آبی را می توان برای تابلوسازی هر شغلی در نظر گرفت که از این جمله اند: برندهای نظافتی، تابلوی فروشگاه آرایشی بهداشتی، تابلوسازی باشگاه ورزشی، تابلو سازی آژانس مسافرتی، تابلو سازی آموزشگاه های علمی، تابلو شرکت خدماتی و .
بنفش نیز ازدیرباز، نشانه ثروت و اصالت بوده و ویژه شرکت ها و محصولاتیست که می خواهند منحصربه فرد بوده و دارای جنبه های کاریزماتیک و رازآلود در اذهان عمومی باشند. بنفش، رنگ محبوب و مورد علاقه غالب خانم های جوان، میانسال و سالخورده است.
اگر دقت کرده باشید، حتماً دیده اید که رنگ آبی یا بنفش، به ویژه در قسمت زمینه تابلوهای اماکن دولتی ویا شرکت های خاص زنجیره ای که تابلوی آن ها دارای طرح واحد وسازمان یافته ای است که توسط کارشناسان خبره طراحی گردیده، به کار رفته است. به عنوان مثال: تابلو مدارس سراسر کشور در تمامی مقاطع از پیش دبستانی تا متوسطه دوم (دختران و پسران)، تابلو دانشگاه های دولتی خصوصاً دانشگاه های علوم پزشکی که خط سفید در مرکز زمینه آبی غلیظ(سورمه ای) نگارش شده است. واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نیز دارای تابلویی با همین سبک اما پرچمی با مشخصات رنگی عکس آن ، یعنی آرم و خط آبی روی زمینه سفید می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *